A 4-foot fluorescent light uses about 40 watts of energy.
Other related questions:
Q: Do fluorescent tube lights use a lot of electricity?
A: Fluorescent tube lights use less electricity than traditional incandescent bulbs.
Q: How much does it cost to run a fluorescent tube per day?
A: There is no easy answer to this question, as the cost of running a fluorescent tube will vary depending on a number of factors, such as the type of tube, the size of the tube, the wattage of the tube, the length of time the tube is turned on, and the cost of electricity in your area. However, a good rule of thumb is that a typical fluorescent tube will cost around $0.10 to $0.20 per day to run.
Q: Which is cheaper to run LED or fluorescent?
A: There is no definitive answer to this question since there are many factors to consider, including initial investment cost, electricity rates, and bulb lifespan. In general, LED bulbs are more expensive to purchase than fluorescent bulbs, but they use less electricity and last longer, so they may be cheaper to operate in the long run.
Q: How much energy do fluorescent bulbs use?
A: Fluorescent bulbs use less energy than traditional incandescent bulbs.